V kategorii „Nápad, idea, prototyp“ zvítězil projekt Tulkit, tele-rehabilitační platforma. V kategorii „Existující řešení“ bylo oceněno pět projektů: ZUNI, VR VITALIS, Mobilní aplikace Terrapino, Kaleido a VR ICU®. Kategorii „Efektivní zdravotnictví“ ovládla Iniciativa pro efektivní zdravotnictví. Autoři vítězných projektů si převzali ocenění během slavnostního vyhlášení 12. prosince 2024 v pražském Karolinu.
Cílem soutěže Czech DIGI@MED Award, pořádané každoročně společností Roche, je poukázat na inovativní české projekty v oblasti digitalizace zdravotnictví a podpořit vizionáře, inovátory a start-upy v jejich vývoji. Porota složená z renomovaných odborníků z oblasti medicíny, farmacie, digitálních technologií, epidemiologie, obchodu a marketingu hodnotila v letošním roce celkem 23 přihlášených projektů. V kategorii „Sběr a analýza klinických, epidemiologických a sociologických dat a na jejich základě vytvořené modely“ nebyl letos vyhlášen vítěz a finanční odměna z této kategorie byla přesunuta do kategorie „Existující řešení“, ve které bylo oceněno celkem pět projektů. V letošním roce přibyla nová kategorie “Efektivní zdravotnictví” pod záštitou iniciativy Zdravotnictví 2030+. Tato kategorie oslovuje akademické týmy a podporuje návrhy, které reagují na aktuální stav a vývoj zdravotnictví.
Vítězové Czech DIGI@MED Award 2024:
Kategorie Nápad, idea, prototyp (řešení je v pilotní fázi, ve fázi testování nebo prototypu a produkt není dosud uveden na trh)
1. místo a cena 100 000Kč: Tulkit
Tulkit je tele-rehabilitační platforma, která pomocí moderních technologií a umělé inteligence umožňuje fyzioterapeutům snadno vytvářet personalizované rehabilitační plány, čímž zlepšuje dostupnost, efektivitu a kvalitu péče a umožňuje pacientům rehabilitovat i v domácím prostředí.
Čestné uznání poroty: Virtuální psychoterapeutický výcvik pro lékaře
Online nástroj, který vybaví lékaře základními psychologickými a psychoterapeutickými dovednostmi pro rozvoj vlastního duševního zdraví a pro efektivnější kontakt s pacienty.
Kategorie Existující projekt (řešení nebo jeho významná inovace je ve fázi hotového produktu, který byl uveden na trh v uplynulých 12 měsících)
2. místo a cena 40 000Kč: ZUNI
ZUNI je pokročilý digitální nástroj, který využívá umělou inteligenci k efektivní dokumentaci a analýzy ran a zranění
2. místo a cena 40 000Kč: VR VITALIS
VR VITALIS přináší rehabilitaci ve virtuální realitě pro pacienty nemocnic, rehabilitačních ústavů, ale i domovů pro seniory.
2. místo a cena 40 000Kč: Terrapino
Mobilní aplikace Terrapino je určená k preventivním opatřením a screeningu Alzheimerovy nemoci. Stojí na třech základních pilířích: kognitivní tréning, fyzické aktivitě a zdravé stravě.
2. místo a cena 40 000Kč: Kaleido
Kaleido pomáhá pomocí virtuálních zážitků ve VR brýlích seniorům, osobám se zdravotním postižením a dlouhodobě hospitalizovaným pacientům překonávat sociální izolaci, aktivizovat se a trénovat kognitivní schopnosti.
2. místo a cena 40 000Kč: VR ICU®
VR ICU® je automatická tréninková platforma ve virtuální realitě pro zdravotní personál na jednotkách intenzivní péče, kde se více než 50 % procesů s přístrojovým vybavením trénuje na pacientech.
Kategorie Sběr a analýza klinických, epidemiologických a sociologických dat a na jejich základě vytvořené modely. (Projekty, které se zaměřují na sběr a analýzu klinických, epidemiologických nebo sociologických dat, a modely, které z nich vycházejí.)
Čestné uznání poroty: Data o zdraví
Projekt Data o zdraví je inovativní iniciativa zaměřená na zpřístupnění a využití zdravotních dat pro širokou veřejnost, odborníky, novináře a zákonodárce.
Kategorie Efektivní zdravotnictví (Kategorie pod záštitou iniciativy Zdravotnictví 2030+, zahrnující studie technických, organizačních nebo legislativních opatření, které zvyšují efektivitu zdravotnictví a využití prostředků veřejného zdravotního pojištění.)
2. místo a cena 50 000Kč: Iniciativa pro efektivní zdravotnictví
Iniciativa pro efektivní zdravotnictví propojuje mladé odborníky z různých oblastí zdravotnictví, aby analýzami, edukací a doporučeními kultivovala veřejnou diskuzi a zvyšovala efektivitu českého zdravotního systému.
Oceněným projektům pomůže úspěch v soutěži na další cestě k rozvoji
Při hodnocení projektu jsou zohledňována tři hlavní kritéria. Prvním je míra disruptivity, která se týká radikální změny technologie a jejího překonání stávajícího stavu. Sleduje se, zda se jedná o inovaci zaměřenou na efektivitu nebo o radikální inovaci. Druhým kritériem je míra přínosu a velikost dopadu, kterou projekt přináší uživatelům. Třetím kritériem je proveditelnost projektu, kde porota hodnotí jeho reálnou realizovatelnost a proveditelnost v praxi.
Ocenění v soutěži Czech DIGI@MED Award není pouze oslavou úspěchu, ale také klíčovou motivací pro vítězné projekty, které jsou na cestě k dalšímu rozvoji. Tato prestižní ocenění nejenže zajistí veřejnou pozornost a uznání odborníků, ale mohou také poskytnout významnou podporu při hledání finančních prostředků pro další výzkum a rozvoj.
"Během šesti let existence ceny Czech DIGI@MED Award porotci zhodnotili desítky projektů, za což jim náleží velké poděkování. Mnozí vítězové našli nezastupitelné uplatnění v praxi, a to nejen v různých oblastech zdravotní péče v Česku, ale i v zahraničí. Cena si za tuto dobu vydobyla prestiž a jsem rád, že se k ní vítězové hrdě hlásí," uvádí David Skalický, ředitel centra Access ve společnosti ROCHE.
O Czech DIGI@MED Award
Cenu Czech DIGI@MED Award každoročně uděluje společnost ROCHE s.r.o. autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o zdraví. Projekty pomáhají optimalizovat procesy ve zdravotnictví nebo přicházejí s unikátní inovací. Cena byla založena v zájmu podpory digitalizace zdravotnictví a inovátorských nápadů v oblasti medicíny a farmacie tak, aby pomáhala lékařům, zdravotníkům a především pacientům.
Více na www.digimedaward.cz
Členové poroty Czech DIGI@MED Award
prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni
MUDr. Martin Kočí, předseda spolku Mladí lékaři
Ing. Daniel Kostan, spoluzakladatel pacientské organizace SMÁCI, z. s.
MUDr. Renata Knorová, MBA, ředitelka zdravotnického úseku České průmyslové zdravotní pojišťovny
MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA, ředitelka Zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR
prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha
MUDr. Jiří Šedo, Ph.D., náměstek ředitele pro strategie, komunikaci a vzdělávání, lékař kliniky komplexní onkologické péče MOÚ
JUDr. Ladislav Švec, ředitel Kanceláře zdravotního pojištění z.s.
Prof. MUDr. Marek Trněný, CSc., přednosta I. Interní kliniky – kliniky Hematologie, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Ing. Martin Zeman, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Ministerstva zdravotnictví ČR
Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice a emeritní rektor Univerzity Karlovy.
O společnosti Roche
Společnost Roche byla založena v roce 1896 ve švýcarské Basileji jako jeden z prvních průmyslových výrobců značkových léků a stala se největší biotechnologickou společností na světě a světovým lídrem v oblasti in vitro diagnostiky. Společnost usiluje o vědeckou excelenci při objevování a vývoji léků a diagnostik pro zlepšení a záchranu životů lidí na celém světě. Jsme průkopníkem v oblasti personalizované zdravotní péče a chceme dále měnit způsob poskytování zdravotní péče, abychom měli ještě větší dopad. Abychom mohli poskytovat tu nejlepší péči každému člověku, spolupracujeme s mnoha zúčastněnými stranami a spojujeme naše silné stránky v oblasti diagnostiky a farmacie s poznatky o datech z klinické praxe.
Jako uznání naší snahy o dlouhodobou perspektivu ve všem, co děláme, byla společnost Roche již třináctým rokem po sobě jmenována jednou z nejudržitelnějších společností ve farmaceutickém průmyslu podle indexů udržitelnosti Dow Jones. Toto ocenění také odráží naše úsilí o zlepšení přístupu ke zdravotní péči společně s místními partnery v každé zemi, kde působíme.
Genentech ve Spojených státech je stoprocentně vlastněným členem společnosti skupiny Roche. Společnost Roche je většinovým akcionářem společnosti Chugai Pharmaceutical
v Japonsku. Pro více informací prosím navštivte webovou stránku www.roche.com.
Všechny ochranné známky použité nebo uvedené v této tiskové zprávě jsou chráněny zákonem.
Kontakt pro média:
MUDr. Jiří Pešina
ředitel komunikace společnosti ROCHE s.r.o.
mobil: +420 724 370 066
e-mail: [email protected]
Provozovatelem těchto webových stránek je společnost ROCHE s.r.o., Sokolovská 685/136f, 186 00 Praha 8, tel. +420 220 382 111. Webové stránky a všechny její prvky jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné zásahy jsou protiprávní a postižitelné v občanskoprávní či trestněprávní rovině. Sekce „Produktové informace pro lékaře“ je přístupná pouze pro lékaře a farmaceuty, kteří mohou předepisovat léčivé přípravky dle příslušných právních předpisů. Webové stránky dodržují oborová etická pravidla a kodex Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací.