Je to o prsa: některá vítězství jsou bez medaile

Na závod s rakovinou prsu se v naší zemi každý rok vydává 7 400 lidí.2 Nejčastěji jsou to ženy: mámy, partnerky, babičky. Karcinom prsu je v České republice nejčastějším zhoubným onemocněním u žen.1 Netýká se však jen jich samotných – rodiny žen ihned po zjištění diagnózy začínají sledovat závod s časem. Závod, ve kterém je důležité mít před nemocí náskok. Na boj s nemocí jako takovou je sice každá žena sama, ale pokud má oporu v rodině, může léčbu zvládat mnohem lépe.

O léčbě a také prognóze rozhoduje stanovení typu a stadia onemocnění. Protože moderní medicína rozeznává více druhů rakoviny prsu, dává pacientkám vyšší šance na vítězství v boji s nádorovým bujením díky možnosti přizpůsobit léčbu konkrétní pacientce. Čím dřív se nemoc odhalí, tím větší náskok žena získává. 80 % žen, které jsou diagnostikovány v časném stadiu, má vyšší šanci nemoc porazit.3 Ostatních 20 % žen přichází k lékaři s rakovinou prsu v pokročilém stadiu, díky cílené terapii však lze jejich život alespoň významně prodloužit.3

Ani nejzkušenější lékař nedokáže s absolutní jistotou předpovědět, jak se bude karcinom prsu u konkrétní pacientky vyvíjet a jaká bude reakce jejího organismu na léčbu. Stejně jako v jiných závodech je proto důležité se nevzdávat, i když se možná cíl zdá v nedohlednu. Každá pacientka by se měla o svou nemoc aktivně zajímat, zmobilizovat síly, najít si správné pracoviště a důvěryhodného lékaře. Odborníkem na posouzení stavu pacientky s nádorovým onemocněním je vždy onkolog. Ten by měl po konzultaci s chirurgem a dalšími specialisty určit léčebný plán a seznámit s ním pacientku ještě před zahájením samotné léčby. „Zcela zásadní pro další průběh léčby je určení typu nádoru, stav jeho hormonálních a HER2 receptorů a stanovení rozsahu onemocnění. Podle toho se léčba přizpůsobuje na míru každé pacientce,” upřesňuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP a přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Partneři a tátové se také dostávají do nelehké situace, kdy by měli být oporou své ženě i dětem. Tímto rakovina prsu zásadně ovlivní nejen samotnou ženu-pacientku, ale všechny členy rodiny. „Není dobré před problémem utíkat, ale řešit ho společně. Všem mužům bych poradil, aby zůstali se svými partnerkami a podporovali je. Vztah pak bude mnohem silnější a pouto větší,“ líčí osobní zkušenost Jiří Halamka, který je partnerem pacientky Petry Svobodové. Jejich příběh začal v roce 2015. Pouze měsíc a půl po seznámení Petře diagnostikovali rakovinu prsu. Přestože to nebylo jednoduché, nemoc posílila nově vznikající vztah a nyní se oba partneři těší na společnou budoucnost. Celý příběh můžete zhlédnout na

Biotechnologická společnost Roche se věnuje výzkumu a vývoji léčivých přípravků a diagnostických metod, ale kromě toho také dlouhodobě a systematicky podporuje pacientky s karcinomem prsu a vzdělává veřejnost v oblasti medicíny. „Měsíc říjen je každoročně celosvětově věnován osvětě zaměřené na rakovinu prsu. Společnost Roche při této příležitosti připravila pro veřejnost interaktivní kvíz, v němž si návštěvníci portálu MojeMedicina.cz mohou ověřit své znalosti o rakovině prsu, dále mohou zhlédnout zajímavénebo si prohlédnout infografiku, jak detailně vypadá “ popsal MUDr. Jiří Pešina, ředitel oddělení komunikace společnosti Roche.

Společnost Roche je celosvětovým průkopníkem v oblasti léčiv a diagnostiky a zaměřuje se na vědecké pokroky za účelem zlepšování lidských životů. Díky sloučení předností léčivých výrobků a diagnostických metod pod jednu střechu se společnost Roche stala vedoucím představitelem personalizované zdravotní péče, což je strategie, která má za cíl přizpůsobit správnou léčbu každému pacientovi tím nejlepším možným způsobem.

Společnost Roche je největší biotechnologická společnost na světě se skutečně specializovanými léčivými přípravky pro oblast onkologie, imunologie, infekčních onemocnění, oftalmologie a onemocnění centrálního nervového systému. Společnost Roche je také světovou jedničkou v in vitro diagnostice a tkáňové diagnostice nádorů a má významnou pozici v oblasti péče o pacienty s diabetem.

Společnost Roche, která byla založena v roce 1896, nadále hledá lepší způsoby prevence, diagnostiky a léčby nemocí a vytváření trvalého přínosu pro společnost. Spoluprací s klíčovými partnery společnost usiluje o zlepšení přístupu pacientů k inovacím v oblasti zdravotní péče. Třicet léků vyvinutých společností Roche je zařazeno na Modelový seznam hlavních léků Světové zdravotnické organizace, patří mezi ně život zachraňující antibiotika, antimalarika a protinádorové léky. Společnost Roche byla nepřetržitě po dobu devíti let oceňována jakožto Vedoucí skupiny udržitelnosti v rámci Farmaceutického, biotechnologického a biologického průmyslu podle Dow Jonesových indexů udržitelnosti.

Společnost skupiny Roche se sídlem v Basileji ve Švýcarsku je aktivní ve více než 100 zemích a v roce 2017 zaměstnávala celosvětově okolo 94 000 lidí. V roce 2017 společnost Roche investovala 10,4 miliardy švýcarských franků na výzkum a vývoj a oznámila prodeje ve výši 53,3 miliardy švýcarských franků. Společnost Genentech ve Spojených státech je stoprocentně vlastněným členem společnosti skupiny Roche. Společnost Roche je majoritním podílníkem ve společnosti Chugai Pharmaceutical v Japonsku.

Pro více informací prosím navštivte webovou stránku

Kontakt pro média:

MUDr. Jiří Pešina
ředitel komunikace společnosti ROCHE s.r.o.

Sokolovská 685/136f, 186 00 Praha 8
mobil:
e-mail:
website:

Všechny ochranné známky použité nebo uvedené v této tiskové zprávě jsou chráněny zákonem.

Zdroje:

  1. Linkos.cz:(naposledy navštíveno 13. 9. 2018)

  2. Modrá kniha České onkologické společnosti, Brno: Masarykův onkologický ústav, 2018. ISBN 978-80-86793-44-3

  3. SEER:(naposledy navštíveno v září 2018).

Provozovatelem těchto webových stránek je společnost ROCHE s.r.o., Sokolovská 685/136f, 186 00 Praha 8, tel. +420 220 382 111. Webové stránky a všechny její prvky jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné zásahy jsou protiprávní a postižitelné v občanskoprávní či trestněprávní rovině. Sekce „Produktové informace pro lékaře“ je přístupná pouze pro lékaře a farmaceuty, kteří mohou předepisovat léčivé přípravky dle příslušných právních předpisů. Webové stránky dodržují oborová etická pravidla a kodex Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací.

KontaktyCelosvětovělinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeTiskové zprávyKariéraNaše produktyNa čem pracujemePro planetuPrávní ustanoveníInformace o zpracování osobních údajů